Motomanų Diskusijos » Visais ratais už gamtą » Grynas.lt: Miško „ereliai“ savo nuotraukomis puikuojasi „Facebook“

| 2011-12-21 AntanasP | 12/10934 žinut.
 

 
Visureigiais, keturračiais ir specialiais motociklais gamtoje važinėjantys asmenys spėjo susikurti reputaciją, jog nežino kito kelio kaip tik per brastas, kalvas, daubas, piliakalnius ir kultūros paveldo vertybes.

„Jau ne pirmą kartą pastebiu šių asmenų tokius poelgius ir nebenoriu tylėti, nes tai kartojasi nuolatos ir ima pyktis, kad šie bepročiai šitaip skriaudžia Šilutės rajono miškus“, - GRYNAS.lt rašė savo vardo nenorėjusi skelbti skaitytoja. Prie laiško pridėtos nuotraukos, vairuotojų vardai ir pavardės, bei nurodyti automobilių numeriai. Skaitytoja taip pat pateikė ir vieno iš vairuotojų socialinio tinklo „Facebook“ nuorodą, kurioje viešai demonstruojamos nuotraukos apie pasivažinėjimus miško keliais ir pievomis.

Galimas pažeidimas

Šilutės miškų urėdijos miškų urėdo pavaduotojas Arūnas Skirbutas GRYNAS.lt žurnalistams pasakojo, kad važinėjimas keturračiais ar visureigiais neregistruotais miško keliais ar miško paklote yra didžiulė problema. Pasirodo, važinėjimo bekele mėgėjai tampa masine problema.

„Jiems patinka važinėti ten kur gražu, o kur gražu yra saugomos teritorijos. Didžiausia problema yra miško paklotės ardymas. Mūsų urėdija kovoja su tuo, bet suvaldyti pažeidėjus sunku. Nei mes, nei policija nėra pajėgi jų sužiūrėti“, - kalbėjo pavaduotojas.

Kelių eismo taisyklėse (KET) rašoma, kad motorinėmis transporto priemonėmis galima važinėtis tik keliais (įrengtais, įregistruotais, nuolat naudojamais). Šios taisyklės galioja visoje Lietuvoje ir jokios išimtys minėtoms nuostatoms netaikomos. A. Skirbutas pažymėjo, kad važinėti galima tik normaliais keliais, o ne bet kokiu keliuku rastu miške. „Jei kelias žvyruotas ar yra kitas kietas gruntas, ar tiesiog aiškiai matosi, kad kelias dažnai naudojamas juo važiuoti galima ir mes negalime uždrausti, bet važinėti samanotais miško keliais, pievomis, ar bet kur, kur įsinori - negalima“, - teigė A. Skirbutas.

Pagal galiojančius įstatymus, važiavimas bekele yra baudžiamas nuo 50 iki 200 Lt, o už kiekvieną suniokotą miško paklotės kvadratinį metrą skiriama 5 Lt bauda.

Su tokia nuomone sutiko ir kitas Šilutės miškų urėdijos darbuotojas, miško apsaugos inžinierius Romas Gečas. Jis taip pat patvirtino, kad tokios formos vandalizmas yra didžiulė problema. Pareigūnas pasakojo, kad kelis kartus ir pačiam teko gaudyti pažeidėjus, eiti ir į teismus. Pagautuosius dažniausiai pavyksta pagauti, bet didesnė dalis pabėga. „Dažnai jie važinėja be numerių, užsidėję veidus maskuojančius šalmus, jei jau nepagavai įvykio vietoje – tuomet nubausti yra daug sunkiau“, - pasakojo R. Gečas.

GRYNAS.lt perdavė atsiųstą skaitytojos informaciją pareigūnams ir jie pažadėjo įvykį ištirti.

Problema - vairuotojų kultūra

Didžiausios Lietuvos motociklininkų bendruomenės (kurią pamėgo ir bekelės mėgėjai) motomanai.lt vadovas Antanas Petrauskas atsiriboja nuo tokių pažeidėjų. Bendruomenė pavasarį pradėjo vykdyti projektą „Už gamtą“, kurios metu bendruomenėje ir visuomenėje stengiamasi sukurti atsakingo vairavimo atmosferą, vairuotojai skatinami vairuoti saugiai ir tausojant gamtą.

Daugelis bekelės megėjų gali nesuprasti, kokią žalą jie daro važinėdami miško paklote ar upeliais. „Naikinamos saugomų augalų augavietės, lizdavietės, nukenčia patys augalai ir gyvūnai, ardomi skruzdėlynai, sukeliama dirvų erozija, teršiama aplinka, keliamas triukšmas. Lietuvoje daug žmogaus poveikiui jautrių vietų, kur vieną kartą pravažiavusio keturračio žaizdos matomos dešimtmečius“, - teigiama Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT) išplatintame pranešime.

„Jokiu būdu nevažinėkite visureigiais, keturračiais ir motociklais upių ir upelių vagomis. Taip darydami, kenkiate žuvų nerštavietėms, naikinate jas, taip pat ir smulkiąją vandenų gyvūniją. Galingais ratais neardykite krantų, upių slėnių, kalvų šlaitų, nenaikinkite mažiausiųjų, dažnai nepastebimų vabalėlių, roplių namų. Motorinėmis priemonėmis nesiropškite piliakalnių ir pilkapių šlaitais – tai mūsų šalies kultūrinis paveldas. Norėdami pasižvalgyti nuo kalvų, gūbrių, atodangų, piliakalnių, pasinaudokite kojomis. Būsite sveikesni“, - rašoma VSTT instrukcijose vairuotojams.

„Bekelės mėgėjų problema dar aktuali, kadangi atsakomybės ugdymas yra ne pusmečio darbas, tai ilgas procesas“, - teigė A. Petrauskas. Jo nuomone, neigiamą įtaką daro ir žiniasklaida, kurioje dažniausiai nuvilnija tik neigiamos informacijos banga. „Tai būna pavienių individų sukeltos problemos. Taip susidaro itin negatyvios visos situacijos fonas. Pažįstų daug enduro ir keturračių vairuotojų, kurie nedrasko miško pakločių, nevažinėja po piliakalnius ir upelius ar ežerus“.

Nežino kur važinėtis

Automobilių, motociklų, keturračių ir kitų motorinių transportų vairuotojai sako nežinantys, kur galima legaliai važinėtis gamtoje savo malonumui. Tokią poziciją išreiškė 41 proc. proc. apklausos dalyvių. Dar 23 proc. prisipažino, kad nėra tikri, ar trasos, kuriomis važinėjasi, yra legalios. Tai parodė šiais metais tyrimų bendrovės „RAIT“ internetu atlikta vairuotojų apklausa. Gyventojų apklausos duomenimis, vieną ar kelias legalias pasivažinėjimų trasas žino tik 36 proc. vairuotojų.

Motomanai.lt pavasarį taip pat paskelbtas ir galimų Lietuvos vietų, kur galima pasivažinėti bekele žemėlapis. Jį galite rasti ČIA. Žemėlapis dar nėra baigtinis, bet jį nuolat papildo bendruomenės nariai. Teigiama, kad visos žemėlapyje nurodytos vietos legalios, jomis galima drąsiai važinėtis.

Vertėtų nepamiršti, kad keturratis ar visureigis yra motorinė transporto priemonė, kuriai galioja KET. Taigi visureigiams, keturračiams ir vadinamiesiems enduro motociklams draudžiama važiuoti pylimų ar iškasų šlaitais, grioviais, įvažiuoti į kelią ar nuvažiuoti nuo jo vietose išskyrus specialiai įrengtas. Taisyklėse rašoma, kad keliai yra pažymėti sutartiniais ženklais, tačiau miške nėra kelius nurodančių ženklų. Kaip žinoti, kuris kelias yra tikrasis, o kuris yra savavališkai išvažinėtas ir už važiavimą juo galima gauti baudą? Šią informaciją visuomet galima pasitikrinti Valstybinės miškų tarnybos tinklapyje. Taip pat visada galima pasiskambinti ir pasiklausti urėdijų darbuotojų.

A Gečas taip pat pasiūlė kitą alternatyvą – pirkti arba nuomoti mišką ar pievą ir ten įsirengus trasas važinėtis.

Autorius: Paulius Paulaitis, Grynas.lt
http://www.grynas.lt/aplinka/misko-ereliai-savo-nuotraukomis-puik....

Paskelbė: Antanas Petrauskas (AntanasP)

 


Works for food
500cc ***
Avataras
#2    

o įdomu juos nubaus?
2011 Gruodžio 21 20:17
Britvininkas
250cc **
Avataras
#3    

Abejoju ar visus, bet jeigu skaitei straipsnį turėjai pastebėti, kad rektkarčiais pagauna. Bet didžioji dalis enduristu, aka ghost rider'iu pasprunka :D . Sutinku su Antanu, kad tai tikrai ne pusmečio ir ne metų darbas iskiepyti visuotinį supratimą, mano nuomone pagrindine problema yra mūsų sistemoje, kadangi auklėjama baudomis. O baudos tai tikrai juokingos, turbūt dažnas pagalvoja "ai susimokėsiu ta pidisoka ir toliau ramiai draskysiuos". Esme tame kad nera visiškai jokios prevencijos visame kame, vat kaip pradės mūsų gerbiami valdžios vyrai judėti ta linkme, galbūt kas nors ir pradės keistis, bet vėlgi patys žmonės turi suvokti tai... Labiausiai tai prajuokino "Daugelis bekelės megėjų gali nesuprasti, kokią žalą jie daro važinėdami miško paklote ar upeliais." papraščiausiai nenorima to suprast, kuo puikiausiai visi tai žino.
2011 Gruodžio 21 22:23
Enduro man'as
250cc **
Avataras
#4    

nu nespjaukim taip enduristam i veida. britvas ir streetus irgi galima pabart - jie lygiai taippat, kaip tu sakai, supranta, kad blogai daro, bet vis tiek skrenda per vilniaus gatves ant greicio su dviem nuliais :P ir kiek esu skaites komentaru (motomanuose taip pat) "turiu greita motocikla, kodel tureciau nespaust". lygiai tas pats ir su enduristais. jei gali - kodel nevaziuot. neginu nei vienu, negalima sitaip drozt misko;/ pats irgi islendu kartais i miska, bet zvyrkeliais, miskoveziu keliukais, kurie pazymeti map`e. nors dabar susimasciau, kad ir ten greiciausiai negalima linksmintis...
2011 Gruodžio 22 00:57 teorija - kai turi veikt, bet neveikia. praktika - kai veikia, bet nezinai kodel o pas mane garaze neveikia ir nezinau kodel
Enduro man'as
600cc ****
Avataras
#5    

na as nieko pries,pries vazinejima misko lauko keliukais,bet cia matosi vaziuoji belenkur ir belenkaip,su ketturaciu ar enduro tokios zalos nepadarysi, kaip su dzipu israusti grioviai,as net ir keliukuose ar bet kur pries tokius griovis,bet kad pavirsiu papurentu(keliukose) tai manau dauguma tai daro ir zalos kaip ir nera.
2011 Gruodžio 22 01:44
Teoretikas
600cc ****
Avataras
#6   +1  

Nu bent jau misko "ereliais" o ne "gaideliais" (kaip, kad keliu) vadina mus :D
Man labiausiai pikta, kad didzioji dauguma tikrai vazineja tik misku keliukais, miskoveziu veziomis ir pan., nes paklote net vaziuot neidomu :) , bet praktiskai is visu straipsniu galima suprasti, kad vaziuojama vien paklote ir upeliais, kad visi offrouderiai gamtos niokotojai ir kazkokie pochuistai kuriem visiskai niekas nerupi :A
ir dar... jeigu per miska eina keliukas (o ju miskuose tikrai labai daug) mes tikrai negalim zinoti ar jis legalus ar ne, bet jeigu jau taip atsitiko, kad jis nelegalus ar nereiketu nubausti misko savininko uz nelegalaus kelio irengima? kiek zinau uz tai irgi numatyta atsakomybe...
2011 Gruodžio 22 08:40 redagavo aurimytis 2011 gruodžio 22 08:48
Endūrinis balerinas
800cc *****
Avataras
#7   +2  

Taip, enduristai lietuvoje vazineja tik upeliais, samanynais, po piliakalniusvir visur kitur kur draudziama. Kai ten nevazineja ardo pauksciu lizdus, baido zveris tikriausiai ir zuvis upelyje pabaido. Enduristai ir dzipistai yra tikrai vienas ir tas pats. O idomiausia, kad apie enduristus kalba tie, kurie juos mato kiekviena diena darant negerus dalykus :)
2011 Gruodžio 22 08:54 Mechanikos inžinierius

- Produkto dizainas
- Industrinis dizainas
- 3D modeliavimas
- Brėžiniai gamybai
Narys
25cc *
#8    

Tai nereik važinėt svetimais miškais :D pvz asmeniškai būdams miško savininku aš, už kelio niokojimą bausčiau :D dar galėtų už triuškmą leisti bausti :D pvz yra sąlyga, kada miško keliukas pasidaro pats, todėl, kad norint sąvininkui išvežti malkas ir panašiai, nori nenori turi pravažiuoti per sąmanas ir panašiai, o paskui, kad kiti pradeda važinėti per tas vėžes nors nėra jų miškas tai, hm atsiprašau..
2011 Gruodžio 22 08:58 :-)
Narys
Uždraustas
#9    

istikro nors pats vazineju su gatviniu bet manau kad nebutina sitaip saukt ant enduro megeju ,galu gale motociklas baloj tikrai padaro maziau nuostoliu nei keturratis ar dzipas...kitavertus protinga issakyta nuomone tai jai yra misko keliukas is kur zinot legalus jis ar ne???
trecia,nu logiskai mastant pvz aplink elektrenus daug trasu ner o ir tos kurios yra atsibosta nu tai ka tada daryt zmonem?kraut moto i priekaba ir vaziuot 100km kazkur velnias zino kur?nesamone
2011 Gruodžio 22 10:58
Narys
250cc **
Avataras
#10   +1  

Pasiskaicius komentarus susidaro nuomone kad ir vel baudziam savininkus misko ar pievos nes kazkam atsibodo viena trasa, pagal jus gaunasi taip jei as nuvaziuoju i kita miesta ir uzsimanau miegoti tai braunuosi pas viena is jusu i namus juk nesitrenksiu namo 100 km kad tik pamiegot. kita vertus visus nelegalius kelius ir padaro uogautojai grybautojai ir kt kam nestovi islipti ir truputeli paeeti, juk pravaziuosiu beto ir siuksles tuo paciu paliksiu, vistiek baus savininka. Taipogi nieko bendra jau kaip ir nebeliko tai gal pradekime gerbti kito nuosavybe, nori vazineti tarkis su savininku, nenori tartis (ar nemoki to daryti) ieskok legaliu trasu ir trenkis 100 km-paprasta.
2011 Gruodžio 22 11:48
Sunkiasvoris
1100cc *****
#11    
2011 Gruodžio 22 23:07
Pėsčiasis narys
25cc *
Avataras
#12   +2  

Malonumas kainuoja, anksciau enduro vazinejau, jei db tureciau arba ateity, nes tikrai turesiu, vel vazinesiu, kur noresiu, jau vapse nk daryt nebegalima, uz ka mokescius mokam, o mainais tik sankcijas kelia, tai tegu tvarko tuos kelius. Reiks bauda susimokesiu ir toliau vaziuosiu nes malonumas kainuoja. Kaip tu ta kelia miske suvarysi su tais keturaciais ir motociklais nejuokinkit, paziurekit kokie miskoveziai i kita sunkioji technika miskuose dirba ir kaip slapia buna ka jie padaro is keliu ten paskestum su tais visais mocais, o kad su lengva masina poto negali i vaziuot, tai nafik nereik su ja i miska ir vaziuot, ne tam skirta, puse cia gamtos myletoju patys sede ant endurkes kupstus kilnotu ratus prasukdami ir issivepe lakstytu, taip kad nejuokinkit voveriu. Misko paklote matai drasko, ka jei padarys samana pakels i ora ot tai beda, nudzius miskas, ar eziuka uzvers sudais, geriau skirtu demesi misku prieziurai, kurie genda ir kaupia kenkejus bei ligas po uraganu ir vetru isvirte ir pazeisti medziai, kurie yra kenkejams priglobstis ir netvarkant misko jie veises, o medis sugenda, tad poto pjauna kita, kiek tu i ta miska ivaziuosi, kai pilna privirte medziu, labai ten uzdrosi??? tai skautu burelis dar labiau istrype miska ir medziai jiems nekliutis, kiek cia tu enduristu ant svieto, atrodo tokia beda, kad kiekvienas bent po du turi. Garantuotai iskele sita beda ukininkai kokie kuriu laukus isdrasko, bet cia jau kita kalba, o ka tau paddarys miskui medziu neisvartys ir nuo to jei nenudzius. Mano nuomone, kad cia ispustas reikalas yra, arba kazkieno noras pasireklamuot, kas vazinejo tas vazines ir niekam neidomu, jau isvis virsune, nusiperki enduro, nes megsti gamtoj pabut ir negali net nuvaziuot kur nuo kelio desreliu pasikept....
2011 Gruodžio 27 17:03
Pėsčiasis narys
25cc *
Avataras
#13    

...o tiems kas sakys jog vejo nuversti medziai trasa, ir del to miskas kol i ji neizenge zmogus tik pletes, tai atsakau, taip is dalies, bet esancios ir nuolat atsiandancios birzes(iskirsti misko plotai) silpnina bendra misko masyva, ir tada atsiranda spragu kuriom vejas pasinaudodamas padaro daugiau zalos nei vientisam masyvui. Taciau cia kita istorija.
2011 Gruodžio 27 17:08
Narys
1200cc ******
Avataras
#14    

su mielu noru taip pasidraskyciau,ir taip darau,tik su atv,dzipu butu idomiau... :) ispustas burbulas cia,kaip ir daug kas lietuvoj
2011 Gruodžio 28 08:18
Vakarėlių liūtas
900cc *****
Avataras
#15    

Dar vienas burbulas, visiskai nevertas demesio. Kodel nepaviesinate tokios informacijos? (kur nuotraukos, kur irodymai) be jokiu irodymu as galiu kalbeti ka tik noriu. Net nuotrauka virsuje aiskiai matosi jog vaziuojama misko keliu (greiciausiai isvazineto sunkiaja technika), o ne pievom, paklote, upeliu, kokiu tai piliakalniu ar pan. Juokinga tema su dar juokingesniu straipsniu
2011 Gruodžio 28 14:01 Gyventi - tai kovoti, kovoti - tai gyventi. (P. O. Bomaršė)
Pėsčiasis narys
25cc *
Avataras
#16    

kubilius kenkia miskam labiau :D
2011 Gruodžio 28 18:57
 
71.040.604
+22.361
VisoVakar
Nariai24.490+9
Temos4.653+2
Žinutės353.849+256
Komentarai100.193+27
Gyvadėžė678.090+799
Nuotraukos72.891+54
Video3.719+4
Motokatalogas4.174+17

Skiltis "Už Gamtą" bendrai finansuojama Europos regioninio plėtros fondo lėšomis. http://www.esparama.lt