Moto žmonės » Tikras motomanas ir keliautojas - Antanas Poška

| 2006-07-27 | 21 koment.
Tiesą pasakius, galvojau rašyti visai ne apie Antaną Pošką, o apie Matą Šalčių. Kažkada skaičiau Mato Šalčiaus knygą “Svečiuose pas 40 tautų”. Joje aprašomi 4 metų įvykiai, kelionė po Europos, Afrikos ir Azijos šalis. Tačiau labiausiai mane sužavėjo tai, jog (anot knygos) Matas Šalčius į šią kelionę išvyko su motociklu. Tikras motomanas, pagalvojau, tokią galybę šalių apkeliauti motociklu, galima sakyti neturint pinigų, ir dar 1929 metais, sunkiu tarpukario periodu.

 

Tačiau parašyti apie tai sugalvojau tik po kiek laiko. Pradėjau ieškoti daugiau informacijos apie šią kelionę ir pačią asmenybę ir sužinojau, kad jis važiavo ne vienas. Kaikurie šaltiniai rašo, kad kartu su Matu Šalčium į kelionę leidosi ir Antanas Poška. Tačiau yra ir dar viena nuomonė, ir aš manau kad ji yra pati teisingiausia: vieną kartą 26 metų studentas, A. Poška susipažino su mokytoju, žurnalistu, aktyviu visuomenės veikėju M. Šalčiumi. Šioje vietoje lieka šiek tiek mistikos: vieni rašo, kad A. Poška buvo sumanęs motociklu važiuoti į Indiją ir pasiūlė M. Šalčiui važiuoti drauge, su Antano motociklu. Kiti rašo, jog jie abu žiemą susėdo prie arbatos puodelio ir pradėjo planuoti šią kelionę, mąstyti kur keliaus, iš kur gaus pinigų, planavo pirkti motociklą. Tačiau esmės tai nekeičia.
Iškeliauti draugai nusprendė rudenį. Vieną 1926 m. lapkričio rytą tuščiomis Kauno gatvėmis nuburzgė motociklas su šiltais rūbais apsirengusiais dviem keleiviais. Motociklas buvo gerokai apkrautas manta, tačiau retas kuris būtų pagalvojęs, kad jis išsiruošė TOKIAI kelionei. Iš Kauno keliauninkai per Marijampolę ir Kybartus pasiekė Vokietiją ir toliau keliavo pietų kryptimi. Pasiekę Viduržemio jūrą persikėlė per ją ir toliau keliavo po egiptą.
Keliauninkų biudžetas tikrai nebuvo perpildytas. Anot A. Poškos, jie sutarė jog finansais rūpinsis M. Šalčius. Jis rašė reportažus iš kelionės į Lietuvą, tačiau honorarai už straipsnius juos pasiekdavo labai retai. Beto, iš tų pinigų turėjo pragyventi ir gausi Mato šeimyna. Idant gautų pinigų, A. Poška skaitydavo paskaitas tuo metu populiaria esperanto kalba. Beje, ši kalba padėjo jiems kelionėje, taip pat dėl to, kad įvairių šalių esperantininkai jiems teikdavo pagalbą. Tačiau kaip ten bebūtų pinigų vos užtekdavo degalams bei motociklo remontui. O dar ir pavalgyti reikia.

Taigi, pinigų trūkumas vis dėl to buvo gana rimta bėda. Taip pat rimta bėda buvo ir keliaunininkų amžiaus skirtumas, skirtingi požiūriai. Visi šie faktoriai “didino trintį” tarp draugų. Kad nesuprastumėt klaidingai, tai iškart paaiškinu, kad , kuo toliau, tuo labiau jie pradėjo nesutarti dėl įvairių dalykų. Štai viena ištrauka iš A. Poškos knygos “Nuo Baltijos iki Bengalijos”: “Norom nenorom ateina Matas, ištraukiame motociklą ir mėginame išvažiuoti. Užvedu variklį, bet besisukdamas ratas dar didesnę duobę iškasa, mes dar giliau nuklimpstame.
Reikia lentos - paklotum ir išvažiuotum, - nudžiugo Matas.
Tai duok, paklosime!
Eik prie geležinkelio, ištrauk žuolį, ir bus lenta. O aš lentų kišenėj nenešioju...[...]
Paklojame savo drabužius,
(čia kaip merginai džentelmenas švarką patiesia, kad eidama per purvą batukų nesusiteptų aut. Past.) ir aš, užvedęs variklį, išjoju iš duobės. Matas keikiasi, atneša paliktus drabužius, vėl kloja juos po motociklo ratais ir eina toliau – ieškoti kietesnės vietos. O kai aš vėl nuklimpstu, tai jis iš tolo šaukia: “Asile tu, asile, argi čia tau liepiau važiuoti!”. Iš šio dialogo matome ne tik blogyn einančius bendrakeleivių santykius, tačiau ir nedidelį, sunkumų, lydėjusių juos kelyje, atspindį.

Keliauninkai pasiekė Teheraną, ir ten jų keliai išsiskyrė visam laikui. Į Indiją jie jau keliavo atskirai...

Taigi, pasirodo kad ir Lietuvoje, prieš daugiau nei pusę amžiaus buvo žmonių, kuriuos galima vadinti tikrais baikeriais (galbūt net tikresniais už amerikos baikerius, bent jau savo dvasia). Šiame straipsnelyje papasakojau tik vieną epizodą iš A. Poškos bei M. Šalčiaus gyvenimo, kadangi jis labiausiai susijęs su motociklizmo dvasia ir idėja. Daugiau apie jų keliones galima sužinoti iš jų pačių knygų: M. Šalčiaus- “Svečiuose pas 40 tautų” ir A. Poškos- “Nuo Baltijos iki Bengalijos”. Tiesa, gali iškilti klausimas, kodėl straipsnio pavadinime minimas tik A. Poška, juk kartu keliavo ir M. Šalčius. Atsakymas paprastas- A. Poška buvo motociklistas, netgi prieš šią kelionę, o M. Šalčius netik kad nemokėjo vairuoti motociklo, tačiau gėdingai “pamiršo” savo knygoje paminėti savo bendrakeleivį, tiksliau žmogų, kurio pagalba jam pavyko nukeliauti net iki afrikos, jaučiant vėją, laisvę ir polėkį :).

Anatnas Poška (1903-1992)
Matas Šalčius (1890-1940)
Straipsnio autorius: Jaymz (Evaldas)Komentarai  Komentuoti gali tik prisijungę Motomanai.lt nariai.
Juodasdebesis
2011 Birželio 2 15:41

Labai norėčiau išgirsti išsamesnius komentarus, ir daugiau informacijos apie gerb. Leon parašytą informaciją:
„Si motocikla po kelioniu nupirko is Mato Salciaus mano Tevas
Miezlaiskis Julius aviacijos puskarnikis su kuriuo vaikysteje ir ismokau vaziuoti
motociklu jis su visai perdirbimais ( tiuningu ) istarnavo iki 1959 metu , siuo metu brolis kazkam atidave isardyta dalimis , manau tas megejas kada nors ji atnaujins
ir duos jam kita gyvenima .“

Esmė ta, kad šie faktai prasilenkia su žinomais faktais, aprašytais abiejų keliautojų> Motociklas Mato šalčiaus parduotas Irane, kai Poška gulėjo ligos patale pakirstas tropinės maliarijos. Apie motociklo atsiradimą Lietuvoje nebuvo žinoma. Kaip ten yra iš tiesų, norėčiau išgirsti plačiau. Tai būtų labai reikalinga informacija, nes artimiausiu metu rengiame dideles ekspedicijas šių dviejų keliautojų atminimui, ir visa informacija yra labai svarbi.
Būčiau dėkingas. Asmeniškai galima rašyti į zaliovario@gmail.com

vaidasw
2011 Sausio 14 10:32

labai skirtingi žmonės buvo Matas ir Antanas. Prieš važiuojant buvo susitarę, kad Poška rūpinsis transportu, Šalčius fiansais. Deja taip ne visą laiką buvo. O ir Lietuvos įmonės, kurioms jie siuntė savo straipsnius neskubėjo mokėti arba visai nemokėjo. Galiu pasakyti tik viena. Abu buvo garbingi ir Lietuvai atsidavę žmonės. Paskaitykit Antano Poškos straipsnį apie savo buvusį bendražygį, paskelbtas Vilniaus balse 1941 metais, birželio 11 dieną. Niekas daugiau taip gražiai neatsiliepė apie Matą po jo mirties. Straipsnį galite rasti čia:
http://www.epaveldas.lt/vbspi/biRecord.do?biExemplarId=138440

4 puslapis

zelwiux zelwiux
2010 Kovo 7 18:08

Tai žmogus tiesiog sėdintis ant motociklo nebūtinai turi būti jo vairuotojas. Iš patikimų šaltinių man buvo pranešta kad nuotraukoje Matas Šalčius,o šaltinis yra geografijos mokytojas. Anyway, Antanas ir Matas daug nusipelnė Lietuvai :)

sicarm
2009 Gruodžio 28 00:57

Turbut, kad A. Poska nes jis mokejo vairuoti.

zelwiux zelwiux
2009 Spalio 8 20:57

Dabar norėjau paklaust,ar foto kur žmogus sėdi ant motociklo yra Antanas Poška ar Matas Šalčius?

almiukas almiukas
2009 Rugsėjo 10 16:59

Sveiki visi baikeriai. Širdį paglosto žinojimas, kad esi Antano Poškos žemietis. Jei kam Įdomu, tai Jo gimtinė yra Pasvalio raj. Saločių mstl. apl. Gripkelių km. Ten mes turime netgi paminklą A. Poškai. Per paminklo atidarymą ir šią vasarą per šventę buvo susirinkę baikeriai netgi iš Latvijos. Taigi važiuodami pro Saločius motociklais, nepamirškite, kad didysis keliautojas-baikeris Antanas Poška kilęs iš čia.

Jonny
2008 Spalio 20 09:36

Tikrai saunus vyrukai buvo, ir ispudinga ju kelione. Manau bet kokia kelione kuri iveikiama minimaliomis priemonemis ir be ypatingo komforto kelia ispudi. Motociklas jei geriau pagalvojus is tiesu puikiai tinka keliauti turint omenyje jo pravazuma. Bet sis keliavimo budas ne kiekvienam, nes tokios keliones metu visokiems kaprizams ir nepasitenkinimams nera vietos. Turi kesti iki galo kol iveiksi uzsibrezta marsruta. Ko gero dar sunkiau rasti bendraminciu ilgai ir sudetingai kelionei, ir sutarti del konkretaus marsruto pasirinkimo. Ech reikes ir man vasara kur nors traukti...

peugeot
2007 Rugsėjo 19 21:53

leon taj kad matas salcius negryzo is antros keliones bolivijoj mire taj kajp galejo nupirkt kaj gryzo jaj jis negryzo?

petrovič
2007 Balandžio 6 23:16

paskaitykit knygą biografiją poškos. nors gal ten ir į vienus vartus varo. šalčius paliko pošką merdėt ant kelio,kažkur indijos pakistano pasienyje. "tai tuo metu populiarios" kalbos mėgėjai esperantinikai indai varė su sunkvežimėliu gelbėt poškos ir moto. tai kai išgelbėjo tai šalčius grįžo taisytą tą motą paėmė. jis ten jį sutaisė, nežinau... ir jau pati šalčiaus žmona sakė poškai nevažiuot su matu, nes tas kiauliško būdo biškį. o esperanto tai visuomet bus populiari.

Domuxs Domuxs
2007 Kovo 8 15:18

Deja motociklas ne NSU. O belgiskas F.N. M67C 1928m.

leon
2007 Kovo 4 12:25

Sio motociklo modelis yra NSU 500 kub/cm keturtaktis uzdegimo sistema magdina ( kartu su generatorium akumui pakrauti zodziu be akumuliatoriaus galima azvesti ) . Si motocikla po kelioniu nupirko is Mato Salciaus mano Tevas
Miezlaiskis Julius aviacijos puskarnikis su kuriuo vaikysteje ir ismokau vaziuoti
motociklu jis su visai perdirbimais ( tiuningu ) istarnavo iki 1959 metu , siuo metu brolis kazkam atidave isardyta dalimis , manau tas megejas kada nors ji atnaujins
ir duos jam kita gyvenima .

geRIMUKAS geRIMUKAS
2006 Lapkričio 10 19:53

bet is sugalvok tu man i pasaulio krasta vos ne.as net nzn ar pasiryzciau tokiai kelionei siais laikais .......cia vyriokai tikrai turejo parako.

Jaymz Jaymz
2006 Rugpjūčio 2 20:23

mm, gal reiks paprasčiausiai emaila ten parašyt. Dėkui Nida.

NIDA NIDA
2006 Rugpjūčio 2 08:30

apie sia istorija daugiau ir apie motus gali papasakot mato salciaus sporto klubo kaune direktorius.

Jaymz Jaymz
2006 Liepos 30 17:15

Ok, sakykim motociklistai, bet čia jau teoriniai išvedžiojimai :)

Ziurke Ziurke
2006 Liepos 30 15:41

kazkur maciau internetine versija ar istrauka is ju knygos, berod mato salciaus sporto klubo internetinej svetainej ;)
jie deja nebuvo baikeriai, jie buvo motociklistai :D

muahaha muahaha
2006 Liepos 28 23:54

jega straipsnis! o vyrukai tai kieti buvo :)

Jaymz Jaymz
2006 Liepos 27 22:24

Deja apie motociklą, kad ir kiek ieškojau, nieko neradau, jei būčiau radęs, tikrai būčiau parašęs. Entuziastai gali bandyt atspėti motą iš nuotraukos ;) :D

sniivel sniivel
2006 Liepos 27 22:04

aha, taigi koks ten motociklas buvo?

wisdom wisdom
2006 Liepos 27 20:03

scenarijus vos ne kaip is "motociklininko dienorasciu" (y)

tomasssitas tomasssitas
2006 Liepos 27 12:27

O nera tokios informacijos, su kokiu motociklu jie vaziavo?


 
P
A
T
K
P
Š
S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 


71.040.604
+22.361
VisoVakar
Nariai24.490+9
Temos4.653+2
Žinutės353.849+256
Komentarai100.193+27
Gyvadėžė678.090+799
Nuotraukos72.891+54
Video3.719+4
Motokatalogas4.174+17